WikiKnihovna, nový projekt z rodiny knihovna.cz

V únoru byl spuštěn nový projekt z „rodiny“ knihovna.cz. Nese název WikiKnihovna a slouží hlavně ke sdílení studijních materiálů z oblasti knihovnictví a informační vědy. Základ WikiKnihovny tvoří články z KISK wiki, které sem byly importovány. Tyto články jsou v současné době kategorizovány a upravovány do jednotné podoby. Projekt je dostupný na adrese wiki.knihovna.cz a běží na softwaru MediaWiki.

Úvodem

22. února 2012 byl na adrese wiki.knihovna.cz spuštěn nový projekt s názvem WikiKnihovna. Jedná se o projekt, na kterém jsem začal pracovat v listopadu 2011. Projekt je trochu zvláštní v tom, že zatímco na ostatních projektech z rodin neco.knihovna.cz pracuje vícero lidí většinou v rámci Aplikačních seminářů v navazujícím magisterském studiu na KISK), na tomto projektu pracuje od počátku jeden člověk. To má výhodu v tom, že si spoustu věcí můžu navrhnout podle svých představ, ale větší nevýhodu v tom, že to nejdříve musím hlouběji promyslet a poté udělat.


Když jsem přemýšlel, jak do jedné věty v úvodu shrnout všechno to, k čemu by projekt měl být, zjistil jsem, že tak krátce to nepůjde. Primárním cílem projektu je sloužit studentům a učitelům z oboru informační vědy a knihovnictví. K čemu? Jakkoli obecně to může znít, tak předně ke sdílení studijních materiálů; taky ale ke společné tvorbě a spolupráci, psaní seminárních prací a třeba i k diskusím (o předmětech / tématech). Projekt je zatím v počáteční fázi svého žití a stále na něm pracuji, třebaže to nemusí jít na první pohled vidět. Mým cílem je, aby se projekt flexibilně přizpůsoboval požadavkům učitelů a studentů (ne naopak), aby se studenti na projekt obraceli jako na zdroj studijních informací či alespoň odkazů na ně, v ideálním případě aby do projektu přispívali i mimo své „povinnosti" v rámci školy. Jakou formu může jejich přispění mít, záleží na nich. Nutno ještě dodat, že projekt je určen všem zájemcům o knihovnictví a informační vědu a jak napovídá rozložení jmenných prostorů (viz níže), vítáni jsou především učitelé a studenti z Ústavu informačních studií a knihovnictví (ÚISK) v Praze a Ústavu bohemistiky a knihovnictví (ÚBK) v Opavě.

 

Jak to funguje


Hlavní stránka projektu vypadá v současné době takto:

 

Současná hlavní strana WikiKnihovny

 

 

Jak vidno hned z hlavní strany, sémanticky je obsah rozdělen do několika částí, které se nazývají jmenné prostory. Prostorů je poměrně hodně, což má ale za cíl projekt zpřehlednit. Hlavními třemi pracovními prostory jsou KISK, ÚISK a ÚBK. Každý takový prostor je vyhrazen čistě pro potřeby daného kabinetu/ústavu. Takže např. všechny stránky, které mají před názvem KISK, jsou určené pro vnitřní potřeby studentů a učitelů KISK. Takovým typickým příkladem je stránka KISK:Blok expertů, kde jsou informace o předmětu a další organizační záležitosti, nebo KISK:Metodologie pro informační studia a knihovnictví/teorie v ISK, kde jsou uložena studenty vypracovaná skripta do toho předmětu. Výhody jsou jasné: stránky jsou dostupné neustále a odkudkoliv, k úpravě a čtení textů není třeba nic jiného než prohlížeč, díky ukládání verzí lze přesně dohledat, kdo a co sem kdy vložil. ÚISK, ÚBK ani jiné knihovnicko-informační instituce zatím WikiKnihovnu nevyužívají.

 

Dalšími důležitými jmennými prostory jsou WikiKnihovna (pro organizační záležitosti) a Nápověda (pro návody apod.). Podrobněji o jmenných prostorech informuje stránka o jmenných prostorech na projektu samotném. Klíčové na tom všem je, že pro všechny společný je hlavní jmenný prostor (poznáte ho tak, že článek nemá předponu), kde se nachází klasické články a hesla z oblasti knihovnictví a informační vědy. Tyto hesla pocházejí zatím pouze od studentů KISK; vypracovávají je v rámci různých předmětů, především Bloku expertů. Vyhledávač implicitně hledá pouze v tomto prostoru. V současné době WikiKnihovna obsahuje přes 800 hesel a je pravděpodobné, že do konce roku přesáhne tento počet jeden tisíc.

 

Tyto hesla sem byly přesunuty z KISK Wiki, což byla původní wiki pouze pro potřeby KISK. WikiKnihovnu tedy lze chápat jako upgradovanou KISK wiki s tím, že už slouží i pro potřeby dalších knihovnických škol a vůbec pro všechny zájemce o informačně-knihovnická témata.

 

Aby se v těchto heslech dalo lépe orientovat, snažil jsem se pro ně vytvořit kategorizační systém. Můžete si jej prostudovat na stránce WikiKnihovna:Kategorizace. Tento systém jsem vytvořil na základě několika klasifikačních systémů informační vědy i na základě potřeb projektu. Netřeba říkat, že má spoustu nedostatků a chyb, avšak chtěl jsem nějakým způsobem utřídit obsah tak, aby se k němu člověk snadno dostal. Kategorie též zlepšují přehlednost a navigaci mezi články projektu. Jsou užitečné i v tom, že čtenáři nabízí související obsah. Hezky to jde vidět např. na kategorii Ochrana duševního vlastnictví.

 

Kategorie Ochrana duševního vlastnictví

 

 

Dalším upgradem oproti KISK wiki je nainstalování několika extenzí, které mají napomoci utřídit obsah, ochránit články před spammery a zlepšit editační rozhraní. Asi nejvýraznější je zatím extenze umožňující použití WYSIWYG editoru přímo v prohlížeči. Dostanete se k němu tak, že během editace článku kliknete na „Show RichTextEditor". Absence WYSIWYG editoru u ostatních wiki projektů je častým terčem kritiky. I když je značkovací jazyk užívaný MediaWiki jednoduchý, nováčkům či nezkušeným internetovým uživatelům někdy činí potíže se v něm rychle zorientovat. Proto byl tento editor do WikiKnihovny nainstalován.

 

 

WYSIWYG editor v akci

 

 

Brzké plány...

Aktuálně mám v plánu dokončit kategorizaci hesel z původní KISK wiki; kdo chce, může se zapojit, od toho je to wiki. Pak by mělo dojít k formálním úpravám článků, nejlépe i ke stanovení jejich obecné struktury, což by mohlo dále přispět k lepší orientaci v projektu. Rád bych vyzkoušel nové experimentální extenze. Také bych rád pomocí klasických malých ikonek propojil hesla se sociálními sítěmi, dále zkrátil URL adresu z nepohodlného wiki.knihovna.cz/index.php?title=Marketing na  wiki.knihovna.cz/wiki/Marketing, nainstaloval další opatření proti spammerům (Captcha), kteří vysílají stále chytřejší spamboty či rozšířil nápovědu.

 

 

...a daleké vize

Vizi musí mít každý projekt, zvláště to pak platí u takového kolaborativního projektu, jakým je WikiKnihovna. Jaké jsou tedy mé vize? Klíčové pro existenci a směřování projektu je získat aktivní uživatele, kteří budou na projektu participovat. Bude tedy potřeba projekt trochu zpropagovat (tiskové zprávy, sociální sítě, konference, ...) a pokusit se motivovat potencionální uživatele. Osobně si dovedu představit prakticky jakoukoliv formu spolupráce de facto s kýmkoliv.

 

Až se koncepce projektu ustálí, přibudou uživatelé i obsah, rád bych viděl WikiKnihovnu kompletně redesignovanou, něco na způsob wikihow.com. Pak by bylo hezké mít projekt ve WebArchivu, zapojit do projektu knihovníky nebo třeba naprogramovat extenze přímo na míru WikiKnihovně. Rovněž bych rád tlačil na větší zapojení projektu do výuky a odnaučil tak učitele tlačit své studenty k psaní seminárních prací do šuplíku (dnes ty práce už ani nekončí v poetických šuplících, ale spíše v e-mailových schránkách), rád bych navázal spolupráci s českými (Wikiskripta?) a třebas i zahraničními projekty (LIS Wiki?). Co z toho bude, co nebude, ukáže až čas.

 

 

Jak může vypadat wiki: hlavní strana wikihow.com

 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback