YOU TUBE? * (i) TVOJE TRUBKA! ;-)

17. 4. 2009

O jediném online-kolaborativním orchestru na světě. Z několika pohledů. Čtenářské určení: odborníci angažování v oblasti léčby, výzkumu a vývoje schizofrenie. Především vývoje.


OUVERTURA: O projektu YouTube symphony orchestra

  • Projekt se rozjel na podzim 2008. Možnost dostat se do orchestru měl každý hudebník, který prošel specifickým videokonkurzem. (Video nahrané na server YT, zachycující part jeho nástroje v originální internetové symfonii Eroica Tana Duna, se líbilo přizvaným profíkům, dirigentovi i hlasující komunitě YT.)
  • Do orchestru se nakonec posadilo 90 těch nej, z 30 zemí světa, na 25 různých nástrojích. Tři  Češi. (Jeden je Brňák. :-))  Nahráno bylo asi 3000 videoklipů. A shlédnutí ústředního kanálu YTSO jde do mnoha miliónů.
  • Zdrojů je mnoho, mnoho, mnoho. A všechny od sebe očividně více méně jen opisují. Takže takhle. :-) Celý průběh, pravidla, zákulisí, partnery a komunitu kolem projektu, jehož duchovním otcem je dirigent YTSO Michael Tilson Thomas (mimochodem: pořádný exot, takový guerrilla vážné hudby), můžete dokonale prostudovat na YTSO CHANNEL.  Najdete zde i obsazení orchestru a představení jednotlivých hráčů.

INTERMEZZO: Sdílíme orální fixaci?

Otestujeme si to. Klikněte na "přehrát" a pekelně se soustřeďte. Tzn. poslouchejte i dívejte se; nekontrolujte u toho ksichtbuk. (Motto dne: multitasking škodí vám i lidem ve vašem okolí.) Dejte tomu, prosím, aspoň dvě minuty, aby byly výsledky validní. ;-)

 

Vyhodnocení: Pokud jste se nejpozději v čase 0:36 nepočůrali smíchy, pak jste zřejmě posledních patnáct let uspokojovali svou orální fixaci něčím jiným, než . (A kdo tvrdí, že žádnou nemá, kecá.)
Vysvětlení: Toto video se šířilo posledních pár měsíců internetovou komunitou hornistů, která se díky projektu YTSO virtuálně propojila, a mohla se tak počůrat spřízněně, globálně a téměř synchronizovaně. (Reálně si to pak vytíral samozřejmě každý sám. ;-))

/Pokud je někdo z vás zaseklý ve stádiu "proč do háje proč je to vtipné", tak: hráči jsou profesoři, kteří během ani ne 10minut předvedou bravurně veškeré typické zlozvyky/chyby jednotlivce i celé skupiny v rámci orchestru ... ha ha ha, co ? :-P / 

V diskuzních fórech kolem kanálu YTSO se to takovými legráckami jen hemží. Muzikanti z celého světa, různého věku i úrovně (od dětí z lidušek po profíky) diskutují nad stereotypy spojenými s jejich nástroji, podivují se nad schodným vzorcem mezihráčských vztahů v orchestru all over the world (např. proč je sekce klarinetů všude na světě na nože s pozouny?!), ale taky si odborně radí, předávají zkušenosti, typy, vychytávky ...

prostě:

FINÁLE: to nám ten web 2.0 hezky hraje

Včera navíc všechno zaklaplo/vyvrcholilo/vylétli pomyslné holubice míru a utřeli jsme slzy dojetí :-), když v NY Carnegie Hall zazněl koncert prvního světového online orchestru. (Byl ovšem klasicky offline :-P. Nechápu, co novináře na celém světě pudí označovat komunitní orchestr slovem online.) Téměř 60minutový záznam je již od rána k dispozici na YTSO kanálu. (online :-))

GLOBAL MASH UP složený jako mozaika z mnoha uchazečů o místo v YTSO z celého světa je však ještě dojemnější. A to beze vší ironie. Kdo někdy zažil monsterkoncert v mezinárodním obsazení, tomu jde mráz po zádech opravdu....

CO SE MI LÍBILO?

Když setřu slzy dojetí :-), tak se mi líbilo, že ...

  • Byl to skvělý marketingový tah. V podstatě virální kampaň na serveru YouTube. Kdo z toho mohl těžit? Server sám (milióny návštěvníků, tisíce nových videjí); hlavní tváře projektu a partneři (např. nahrávku internetové symfonie v podání Londýnské filharmonie slyšelo za půl roku MNOHO posluchačů); orchestry a konzervatoře (po celém světě byly nabízeny konzultace a kurzy zaměřené na přípravu na YT videokonkurz); vážná hudba obecně (...to je ale dost abstraktní a nápadně ušlechtilé, že ... ?)
  • V orchestru jsem napočítala zhruba o čtvrtinu vyšší obsazení žen, než je v těchto tělesech běžné. Při konkurzech do větších těles je "diskriminace" z propletených důvodů běžná, neskrývaná, tolerovaná a částečně i opodstatněná. Pro krátkodobý projekt bylo možné vybírat skutečně pouze podle schopností. (Toto není oficiální stanovisko YTSO.:-D Jen můj názor/zkušenost.)
  • Různá prostředí. Různí lidé. Různé způsoby pojetí "představení". Různá míra zápalu pro věc. Moje naprostá favoritka je EMOholka na cello:
    Všimněte si, prosím, jak se šťastně usměje 4:11 ! To je sdílení emocí, co? Takové uspokojení jsem tedy u sebe při cvičení nikdy neviděla. :-)) Kdo má o hudbu (nebo lidskou rozmanitost?) jen trochu zájem, videa určitě stojí za to trochu proklikat.
  • Projekt demonstroval mnohé principy/trendy, které jsou u webu 2.0 jako propletence komunitně-sociálně-mediálních služeb, připomínány. Např. sbližování profesionálního a amatérského (v orchestru vedle sebe seděli filharmnonici i moje EmoHolka) nebo síla kvantity (hodně muzikantů? Bude tam pár hodně kvalitních).
  • Muzikanti si online pomáhali při cvičení. Nechali se unést ideou téměř olympijskou. Offline to často bohužel tak ideální nebývá.

Takže pokud má někdo náladu nacvičit si houslový part s exotickým učitelem, tak má jedinečnou příležitost!

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

1 komentář

Obrázek uživatele admin
Anonym
17. 4. 2009

Příspěvek, u kterého jsem se zasnil i rozveselil. Teď tomu web 2.0 návám nějakou šanci :) Bál jsem se, že je Emily pryč, ale ona jen nabírala sílu! :)http://tinyurl.com/d56pp3

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback