Za devadesát minut po brněnských antikvariátech

Navštěvujete pouze jeden svůj oblíbený antikvariát v Brně, kterému jste věrní a jiné vás nezajímají? Nebo naopak jich navštěvujete více? A byli jste už někdy ve většině brněnských antikvariátů? A víte, že tyto obchůdky s převážně staršími knihami jsou v Brně poměrně blízko sebe a dají se velmi rychle všechny oběhnout? Čtěte dál a dozvíte se více…
Začátek odpočtu v: 15:30

Vypršení odpočtu v: 17:00

Časový limit: 1 hod a 30 min

Úkoly:

 1. Oběhnout předem vybrané antikvariáty ve stanoveném čase a nepřekročit daný limit.
 2. Sehnat alespoň jednu ze dvou předem určených knih.

Startovní místo: pod hodinami u Hlavního nádraží

Lokalita: Brno

Povinné zastávky a jejich pořadí:

 1. Antikvariát Vintrlík (Kapucínské náměstí 11)
 2. Antikvariát Petržilka (Kopečná 72)
 3. Antikvariát a filatelie (Pekařská 35)
 4. Antikvariát U Jakubské Věže Blanka Sobotková (Rašínova 1)
 5. Antikvariát Alfa (Veselá 39)
 6. Antikvariát Bouda (Kounicova ulice 15)
 7. Antikvariát Janoš (Kotlářská 34)
 8. Antikvariát u Semilassa (Palackého třída 95, Královo Pole)

Hledaný předmět: Knihy =>

 1. Max Brand - V pustinách Arizonských, nakladatelství Návrat, edice - Divoký západ
 2. Shigor Birdman - Kronika konce světa, nakladatelství Epocha, edice Pevnost

Povolená výbava:  

 • Kvalitní obuv
 • 1 nealkoholický nápoj
 • Drobný finanční obnos
 • Digitální fotoaparát

Povolená doprava:

 • 2x možno využít hromadnou městskou dopravu (dle volby)

Víte, že Brno má poměrně dost antikvariátů? Konkrétně 11, nebo já jich alespoň tolik znám. Ano, mnozí namítnete, že oproti Praze to nic není, ale nesrovnávejme nesrovnatelné, takže: Brno má poměrně dost antikvariátů.

Většina zákazníků antikvariátů navštěvuje buď jeden konkrétní, který má po cestě do školy či práce, nebo má pár svých oblíbených, a ty si jednou za čas obejde. Vedle těchto zákazníků je ještě jedna skupinka neohrožených „obíhačů - pavouků", kteří, i několikrát týdně, obejdou všechny antikvariáty v Brně. Přesto, že já jsem vždy patřila do té první skupiny, mě zajímalo, za jak dlouho se dají antikvariáty v Brně oběhnout. A protože mi zvědavost nedala, rozhodla jsem se to vyzkoušet, říkejme tomu třeba „pokus na vlastním těle".

Před začátkem „bojovky" jsem si předem stanovila, které antikvariáty navštívím a které z ní budou předem vypuštěny. Z mé „tour" po brněnských antikvariátech jsem vyškrtla Antikvariát Musica a Antikvariát Barvič & Novotný, a to z toho důvodu, že se zaměřují na hudebniny, které jsou jistě velmi zajímavé, ale tentokrát nebyly cílem mojí mise. Dále jsem vyškrtla Antikvariát Smetana, který by sice do mé mise správně patřil, ale to bych nesměla vyrazit v pátek odpoledne (pan Smetana má v pátek otevřeno pouze do 12:00).

Mapa trasy

Mapa trasy

Jako ideální výchozí místo jsem si určila hodiny u Hlavního nádraží. Po vystoupení z tramvaje jsem zjistila, že mám do 15:30 asi 3 minuty, a protože jsem chtěla začínat přesně o půl, tak jsem si čas trávila kocháním okolí a snažila jsem se účastným tvářením, že také na někoho čekám, splynout s davem. Jelikož byl první den prázdnin, tak všude pobíhalo mnoho rozjařených mladých lidí radujících se z nadcházejícího volna.

Hodiny u Hlavního nádraží

15:30 - Čas vyrazit! Trasu mám promyšlenou. Jdu cíleně k nejbližšímu antikvariátu, což je Antikvariát Vintrlík na Kapucínském náměstí. Míjím kryptu, která je hned naproti a lituji, že nemám víc času, abych se do ní mohla podívat.

Antikvariát Vintrlík

Kapucínské náměstí a Antikvariát Vintrlík 

15:33 - Vstupuji do prodejny a rozhlížím se, hledám totiž dvě konkrétní knihy. Aby moje „mise" měla smysl a nejednalo se pouze o rychlý vstup do antikvariátu a ještě rychlejší úprk, rozhodla jsem se, že se pokusím sehnat svým známým dvě knihy (název knih - viz. úvod článku). Po chvíli kroužení a rozhlížení se po obchodě s knihami jsem se osmělila a zeptala se prodavačky, zda nemají mnou hledané tituly. Bohužel ani jeden z nich neměli a tak jsem se po chvíli rozloučila a vydala se do dalšího antikvariátu, kterým byl Antikvariát Petržilka.

15:40 - Míjím restauraci u „Zelňáku" a tiše lidem v ní závidím, mé vyšší cíle mi však nedovolují se v ní ani na okamžik zastavit a občerstvit se něčím osvěžujícím, a proto pokračuji dál v cestě.  

Cesta do antikvariátu pana Petržilky vede ze "Šilingráku" směrem dolů po Pekařské ulici

15:45 - Při vstupu do obchodu pana Petržilky kontroluji čas a s ulehčením konstatuji, že jsem na tom zatím dobře. Bohužel ani zde pan antikvář nemá mnou hledané knihy, a proto se rychle opět vydávám na cesty. Další antikvariát, naštěstí, není vůbec daleko, ale opravdu jen pár kroků.

Antikvariát Petržilka 

15:50 - Ocitám se v antikvariátě a filatelii na Pekařské 35, který jsem navštívila, pravděpodobně, poprvé ve svém životě a pokud jsem zde byla, tak si to nepamatuji. Chvilku mi trvalo, než jsem se zde zorientovala, ale po chvíli jsem již neměla problém, přesto jsem se paní prodavačky raději zeptala, zda nemají knihy, které hledám. Neměli, a protože času není, bohužel, na zbyt, spěchám do své další zastávky, kterým je antikvariát Blanky Sobotkové na Rašínově.

Antikvariát a filatelie na Pekařské 35 

16:03 - Trasu beru přes střed města a vychutnávám slunný den. Od dalšího antikvariátu mě z náměstí dělí už jen desítky metrů.

Náměstí Svobody a Antikvariát U Jakubské Věže Blanky Sobotkové

16:05 - Do Antikvariátu U Jakubské Věže vstupuji chvíli po čtvrté hodině odpolední. Tento obchůdek už docela dobře znám, párkrát jsem zde nakupovala, a proto jdu cíleně do suterénu, kde se nachází mnou hledaná literatura. Napřed mířím k poličce se scifi a fantasy a rozhlížím se po knize z edice Pevnost. Tu sice neobjevuji, ale nacházím zde pár jiných zajímavých knih, což si pečlivě zaznamenávám do notýsku pro časy budoucí (už tam nejsou). Poté se opět ptám paní prodavačky, zda mnou sháněné knihy mají na prodejně. Kroniku konce světa nemají, ale na knihu V pustinách Arizonských se jdeme podívat do dobrodružné literatury. Na chvíli mi svitla naděje, protože paní prodavačka mi říká, že pár knih z edice Divoký západ mají, bohužel tu moji zrovna ne, a proto se opět loučím a zvedám „kotvy". Další na trase je Antikvariát Alfa na Veselé.

16:12 - Teprve v Antikvariátu Alfa si uvědomuji, že by bylo pro mě časově výhodnější, kdybych napřed šla sem a pak až k Blance, ušetřila bych tím drahocenné minuty, ale vrátit to již nelze, a proto se pouštím do pátrání. Prodejna je velmi přehledná, a proto nemám problém najít scifi a dobrodružnou literaturu. Velmi mě potěšilo, že jsem zde našla knihy z edice Divoký západ, ale tu, kterou sháním, neměli. Výběr scifi byl docela malý, i když přehledný, a proto po rychlém prohlédnutí dvou nebo tří poliček opouštím antikvariát a spěchám na Kounicovu za panem Boudou.

Antikvariát Alfa na Veselé a Česká ulice

16:14 - Z Veselé to beru za panem Boudou nejkratší cestou, a to přes Českou ulici směrem na Moravské náměstí.

16:21 - Již při vstupu do obchůdku mě pan Bouda zdraví, a proto k němu přistupuji s nadějí se svým dotazem. Bohužel ani zde hledané tituly nejsou, a proto po krátkém „prošmejdění" antikvariátu (hlavně beden u dveří, kde jsou často v krabicích uloženy velmi zajímavé knihy se zaměřením na scifi a fantasy) odcházím do další zastávky na své trase.

Antikvariát Bouda na Kounicově ulici a Tyršův sad

16:28 - Chci si užít trochu přírody, a proto jdu do antikvariátu na Kotlářské přes Tyršův sad. 

16:40 - I přesto, že poměrně dobře znám stav zboží, které má pan Janoš v antikvariátě, jdu se ho přesto na sháněné tituly zeptat. Bohužel mě nepřekvapil, knihy neměl a proto spěchám do své poslední naděje - antikvariátu v Králově Poli.

Antikvariát Janoš na Kotlářské 

16:46 - Nastupuji do tramvaje č. 1 a mířím do Králova Pole. Začínám nervózně koukat na hodinky a doufám, že se tramvaji nestane nějaká nehoda, jak tomu ostatně bývá hodně často zvykem, když jednou za „100" let použiji městskou hromadnou a navíc spěchám.

16:53 - Slavnostně vstupuji do obchodu a mířím do té části s antikvárními knihami. Prodejna u Semilassa není totiž tvořena pouze staršími knihami, ale také knihami zlevněnými. Výprodej zatím vynechávám a slibuji si, že jej prozkoumám, až bude můj úkol splněn. V sekci dobrodružných knih nacházím knihy z edice Divoký západ, ale tu, kterou hledám, opět ne, stejně jsem, bohužel, pochodila i ve scifi. Knihy se mi tedy sehnat nepodařilo, a proto jsem si mohla jít prohlížet nové a levné knihy.

Antikvariát a levné knihy u Semilassa v Králově Poli

Pozitiva mise:

 • Splněn první úkol - hodina a půl na oběhnutí zmíněných antikvariátů stačí, pokud ovšem víte, co hledáte.
 • Navštívení starých a dobrých známých.
 • Spáleno mnoho přebytečných kalorií.
 • U Blanky Sobotkové nalezeny pro mě velmi zajímavé knihy.
 • Příjemná procházka městem.

Negativa mise:

 • Nesplněn druhý úkol - ani jedna ze zmíněných knih se mi nepodařila sehnat.

Závěr:

I přesto, že se mi nepodařilo knihy sehnat, tak akci neshledávám jako zbytečnou. Abych pravdu řekla, tak s tím, že tituly neseženu jsem počítala již od začátku, a to proto, že knihu V pustinách Arizonských je celkově problém sehnat a Kronika konce světa je poměrně nová kniha, u které jsem nepředpokládala, že by se již v antikvariátech objevila.

Já osobně jsem „misi" po antikvariátech vnímala jako příjemnou procházku městem. Pokud budete chtít náhodou absolvovat stejnou trasu, nebo si ji podle sebe obměníte (to nechám, samozřejmě, na vás), tak jediné, co vám poradím, je absolvovat ji s podobně nadšeným člověkem. Cesta bude příjemnější a mnohdy ve dvojicích objevíte více zajímavých knih, než kdybyste pátrali sami.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

7 komentářů

Obrázek uživatele admin
Anonym
7. 7. 2011

"...jediné, co vám poradím, je absolvovat ji s podobně nadšeným člověkem. Cesta bude příjemnější a mnohdy ve dvojicích objevíte více zajímavých knih, než kdybyste pátrali sami." 1. Takže je možné trasu absolvovat přímo a osobně s autorkou "reportáže"? 2. Je možné si s sebou vzít i větší obnos peněz? 3. Je možné si spolu s nealkoholickým nápojem s sebou vzít i nápoj alkoholický? 4. Je nutné dodržet časový limit 90 min.? Já jen, jestli to pak nebude kolidovat s bodem č. 3... (Děkuji za napínavou "reportáž" i za odpovědi!)

m&t

Obrázek uživatele Marta

1. Po domluvě je možno trasu absolvovat i s autorkou, ale pouze pro "vyvolené".

2. Větší obsah peněz je nutný, tudíž se vyžaduje.

3. Alkoholický nápoj je nezbytný, a to pro posilnění všech zúčastněných.

4. Stanovený časový limit byl pro autorku adrenalinovou záležitostí. Pro všechny ostatní autorka doporučuje limit mnohem delší.

Děkuji za otázky a zdravím M&T.  

 

Obrázek uživatele admin
Anonym
18. 2. 2013
Můžete mi poradt, jestli v některém z těchto antikvariátů mají i gramofonové desky? Díky
Obrázek uživatele Anonym
Anonym
17. 7. 2014

u Janoša na Kotlarskej maju hned pri vchode dve velke bedne - obsah vacsinou klasika, ale aj Jezek, Vondrackova a basne....da sa vybrat. pekny den.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
2. 11. 2014

Antikvariáty v Brně celkem nestojí za nic. K těm lepším patří antikvariáty Alfa, Boudův, Smetanův a Petržilkův. Nejhorší je Pod Jakubskou věží, je to tam drahý a mají velmi nepříjemnou prodavačku. Sem už nikdy nevlezu.

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
20. 7. 2016

Nějak ta diskuze uschla divím se že vlastně ještě funguje když už některé zmíněné obchůd ani nefungují!!!!

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 12. 2017

Antikvariáty Petrželka a Vintrlík byly zrušeny. Antikvariát Janoš zase zrušil kamennou prodejnu

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback