Za knihovnami do Itálie

Letos se již čtvrtým rokem vydali studenti KISKu v rámci předmětu Exkurze do knihoven poznávat zahraniční kulturní a vzdělávací instituce. Po minulých výpravách do Polska, Slovinska a Maďarska padla tentokrát volba na Itálii. Během tří dnů tak skupinka odvážných studentů procestovala tři města severní Itálie a celkem šest knihoven. Letošní exkurze byla ovšem speciální nejen novou destinací, ale také jejími organizátory. Poprvé měli totiž režii celé akce v rukou magisterští studenti a jedna dobrá duše z KISKu jménem Sabina.

Spolu se studenty a organizátory se na dobrodružnou výpravu vydalo i několik speciálních hostů. Například z kanceláří KISKu zmizeli na pár dní Hanka Tulinská, Pavlína Mazáčová a Michal Černý. Své pracoviště v knihovně na FSS na krátko opustila za příslib příjemného italského podnebí i Aneta Pilátová. Čestným hostem byl také jeden z bývalých organizátorů Exkurze do knihoven Martin Krčál. A tak se 5 hostů, 5 organizátorů a cca 48 studentů (přesný počet není doposud znám, ustavičně se totiž měnil) vydalo na divokou plavbu autobusem vstříc místům, která položila základy moderní civilizaci. 

děcka

První den s okřídleným lvem a romantickými gondolami

Z časových důvodů započala exkurze již v neděli 14. 4. večer. Studenti si sbalili batůžky, nachystali svačinu a vydali se na nekonečnou cestu autobusem směrem na jih. Od pondělních ranních hodin se již mohli věnovat poznávání Benátek i místního knihovnictví. Kulturní program začal v Biblioteca Area Umanistica, tedy knihovně Univerzity Ca´Foscari. Kromě knihovního fondu se účastníci seznámili také s historií, fungováním i službami této humanitně zaměřené instituce. Cesta za poznáváním italských knihoven pak vedla do Peggy Guggenheim Collection, kde se kromě výstavy moderního umění konala i přednáška o místní knihovně, která zahrnuje sbírky především z oblasti umění, architektury a fotografie. Ve večerních hodinách se unavená výprava přesunula na ubytování v Bologni.

bologna

Druhý den u Neptunovy kašny i křivých věží

Během druhého dne byly na programu samé zajímavé instituce. Hned jako první navštívili studenti Biblioteca Italliana Delle Donne, tedy knihovnu specializovanou na ženskou kulturu, genderová studia a feminismus. Po obědě následovala veřejná knihovna Biblioteca Comunale dell´Archiginnasio sídlící v překrásném paláci. Její sbírka čítá kolem 850 tisíc svazků a 2 500 inkunábulí. Fond je zaměřen především na kulturní, náboženský a společenský kontext v Bologni. Úterní program pak dovršila Biblioteca Universitaria di Bologna. Autonomní instituce Univerzity v Bologni schraňující bohaté dědictví historických i uměleckých artefaktů a dokumentů. Budova knihovny sídlí v univerzitním kampusu, tedy spíše univerzitní čtvrti připomínající univerzitní městečko. Tato část Bologni, jako by patřila jen studentům, nachází se zde totiž vše potřebné – učebny, knihovna, ubytování, kavárny i knihkupectví. Jen teda chudáci nemají lavičky. Po náročném programu si pak účastníci ve městě užili zasloužené volno.

neptun

Třetí den ve městě svatého Antonína a jedné z nejstarších univerzit světa

Poslední den exkurze zbyl čas už jen na návštěvu jedné knihovny (a to tak tak). Konkrétně se jednalo o Biblioteca Universitaria v Padově. Univerzitní knihovnu, která zároveň zastává funkci veřejné státní knihovny zřizované Ministerstvem kulturního dědictví. Po prohlídce a přednášce o historii a fungování knihovny i samotného italského knihovnictví už bohužel nezbylo moc času na procházku po městě. Následoval jen rychlý oběd a hurá domů! V padovské univerzitní knihovně byli z návštěvy našich studentů tak nadšení, že o ní hned napsali na svůj Facebook.

mapa

Po třech dnech se tedy unavení dojmy nabití studenti vrátili téměř nepoškození do Brna. Během exkurze mohli vidět nejen slavná italská města, ale i zajímavé specializované knihovny. Bohužel se nepodařilo domluvit návštěvu v žádné ze základních knihoven – ať už z časových důvodů či kvůli jazykové bariéře. I tak si ale dovolím říct, že bylo opravdu co k vidění a studenti si mohli udělat celkem komplexní představu o tom, jak knihovny v Itálii fungují a jaké je jejich místo ve společnosti.

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

9 komentářů

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
25. 4. 2019

Your sharing is great. I am they are a lot of things from your article.

driving directions

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
25. 4. 2019

Dobrá práce! Podělíte se o své know-how? Formou článku, workshopu či jen tipů a rad v komentáři? Prosím :)

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
28. 4. 2019

If you, as an entrepreneur, want to concentrate more and gain knowledge in the field of Internet marketing, it is necessary to be able to oversee all the online nonsense presented. For example, if you work in Den Helder or Noordkop you first focus must be on your region and not nationally. Lookbook SEO Blog Den Helder

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
2. 5. 2019

Very well written. I have learnt a lot from the post. 

192.168.0.1

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 5. 2019

Guide

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
18. 5. 2019

I might want to thank you for the endeavors you have made in composing this article. I am trusting the same best work from you later on too..  Reiki treatment 

Obrázek uživatele Anonym
Anonym
19. 5. 2019
Much obliged for sharing us about this upgrade. Trust you won't get tired on making posts as useful as this. www.energy-xprt.com

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback