UŽ ŽÁDNÝ BLOK. UŽ JENOM BLOGY. Páč někdo zabil noviny.

12. 11. 2009

 Live is better 

Lituji další příchozí experty. U mě už nikdo po MČ nemá šanci. Na Miloše Čermáka jsem se těšila, Miloš Čermák mě nezklamal. Mluví tak dobře, jak píše. Trochu jsem se bála toho efektu, který u mě často nastává, čtu-li první knihu a pak vidím film. Neobjevil se. Bonus: Teď si při čtení Notebooku/blogu/FB MČ vždycky vzpomenu na ten luxusně hluboký hlas. Já vím, je to trochu pubertální projev. Ale omlouvat se nebudu. Za prvé jich je v livebloggingu tolik, že omlouvat se za tenhle jeden by bylo trapné. Za druhé když live tak live. Vynechala bych-li je, příjdete o charisma. A bez něj z experta XYZ % v tahu.

Pokud vás zaujalo téma MČ ... 

... zkuste se podívat na následující odkazy. Na případné zájemce jsem ochotná vysypat všechny své záložky, RSS čtečku apod. (Ale bacha, z toho už se nevyhrabete.

The elite newspaper of the future -   jedna vcelku konkrétní předpověď, jak by mohly vypadat noviny. Ikdyž vznikla ještě před krizí, zní realisticky.

(A já si myslím, že budou na e-papíru, jejich obsah se bude rychle aktualizovat a pro čtenáře to bude dobrý, ale pro indexátory blbý. Představte si, až se to stane i s beletristickými díly. No to jsme v háji. Linka zpracování v knihovně bude pracovat na 3 směny. Nepřetržitý provoz.)

CyberJournalist.net -  je skvělý zdroj, pokud: vás zajímá budoucnost médií (tak kdy to zabalí?); způsoby jakými se snaží, aby nějakou budoucnost měly (inovace, doprá praxe, příklady); uvažujete, že média zachraníte vstupem do této branže osobně (tipy na nástroje a služby, tutoriály, etika e-žurnalistiky); nebo se prostě chcete přiučit věcem, které se dnes člověku hodí v každé profesi (např. specifika psaní v digitálním prostředí). 

State of the Blogosphere 2009 -  Technorati.com od roku 2004 sledují celkový stav bloggosféry. Každý rok nabídnou report, ve kterém shrnou jak nám rostla a podle jakých trendů. Jaká jsou hlavní témata letošního roku? Například mikroblogging (Twitter), branding a blogy, profesionální bloggeři, vliv bloggerů na světové události.

Jelikož: chytám moudra z Twitteru (nešklebte se, ve vodám Twitteru najdete i oxfordské akademiky) - GR fungují v podstatě především na brandu z e-zinnu a nějak se nám nepozorovaně vyprofilovali na social networking na FB - z profi novinářů znám v podstatě jen ty na lajně - čtu blog kubánké disidentky v našem věku, která byla díky němu před nějakým časem označena za jendu z nejvlivnějších osobností současnosti ... tak myslím, že se do témat strefili přesně. 

We the media - skvělá kniha Dana Gillmora. Je volně dostupná online, tak si ji přečtěte. Vše o tom, jak a od kdy (sociální pozadí, kulturní rámec, formování) a díky čemu (plus techická platforma a konkrétní nástroje) občanská žurnalistika a participace funguje. Co změnila a co všechno změnit může. Skvělý je glosář, který vznikl na principu wiki. 

What is Social Media? Top 5 Tutorial Videos -  už se vám s tím nechce číst? Podívejte se na velmi názorná videa, která vysvětlují, jak to funguje vcelku i po částech (podcasting, bookmarking, networking, wiki). 

Social media Framework -   a tohle poslední dobou baví mě. Podívejte se do hlavy někomu, kdo už to v ní má srovnané. Netřeba neurochyrurgického zákroku (moc krve. Kašlete na to!), myšlenková mapa taky dobrá.

V Bloku expertů 12.11. vystoupil Miloš Čermák s tématem "Média, jejich krize a budoucnost".


Na odchodu

jsem byla celý první ročník na KISKu.

Po maturitě jsem chtěla na žurnalistiku. Na žurnalistice po maturitě nechtěli mě. Ne nedělali se testy z gramatiky , leč takové ty trapácké uniformní testy. Dodnes jsme nepochopila, co doplění správně natočené krychle mezi dalších 8 krychlí, vypovídá o vaší budoucí (poteniální) schopnosti pracovat jako novinář. 

Na konci prváku jsem krychle doplnila správně. (Škoda, že jsem si ten den nepodala sportku, byla bych dnes milionář s vlastními novinami ). Najednou jsem mohla jít, ale už nechtěla.

Po postupce (kde jsem viděla všechna témata pohromadě a možnosti, které v sobě mají) a měla jsem za sebou céčka z vytoužené žurnalistiky (které mě naopak zklamali, protože já přece nechci studovat historii oboru, ale podílet se na jeho budoucnosti), uvědomila jsem si, že jsem tady správně. Že má neschopnost doplnit krychle přitaká v této chvíli trendům , protože díky ní budu moci být novinář-odborník ve svém oboru, který si tyká s kódem. 

Dnes už mě touha stát se novinářem ze snů nebudí (ta dysgrafie se totiž ne a ne a nelepší) a mám asi 8 dalších povolání, která jsou má vysněná (například zahradník, tester spacích pytlů, dětský knihovník ...). Přednáška mě ovšem potěšila, pobavila i povzdělávala i tak.

Díky za tu možnost/i. 

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback