ZASE mám BLOK. Tak komu tady hrabe: PSYCHOLOGIE A INTERNET

5. 11. 2009

Tak nevím

Přidávat či nepřidávat vlastní zdroje? Na toto téma máme na KISKu jinačí experty a letité sběratele a šiřitele odkazů k tématu. (Chodili jste na NaMI?) Ale třeba máte v 8 hodin ráno ještě vypnutý mozek (jako já), nebo jste tam někdy jaksi nedorazili (jako já)... takže abyste nadosmrti nelitovali (jako já), tak tedy .... 

Tak lehce

Světový projekt o internetu -  odtud k nám přišel přednášet David Šmahel. (Všimněte si. Všude už důsledně malé"i". Ještě před pár lety se mi IT konsorcium posmívalo: "internet můžeš mít tak leda doma v obýváku". Pche. Mé gramatické chyby jsou vizionářské!)

The Psychology of Cyberspace - hypertextová kniha doktora Johna Sulera. Vzniká už několik let a najdete v ní hodně z toho, co chcete o tématu vědět. I hodně toho, co jste možná vědět ani nechtěli.

Nesnesitelná přitažlivost internetu -  ... a pak, že (čeští) vědci téma přehlíží. Článek na webu psychiatrického pracoviště.

Internet addiction: Signs, Sympoms,Treatment and Self-Help - máte podezření, že jste v tom? Nečtete teoretické kecy. Raději se otestujte a zjistěte co vás čeká: izolace, vyhazov apod. A pomozte si sami. Dřív než se to vyhrotí. (Pozor! Nehledejte pomoc a radu u svých "přátel" na FaceBooku. Byste si moc nepomohli.) A když už jste na téhle stránce, diagnostikujte si i jiné poruchy. 

CyberSexAddictional.com - pokud jste už u sebe druh závislosti diagnostikovali, neztrácejte čas s odkazem výše. Odvážně přímo k jádru problému. (Jejich starosti na mou hlavu. Fakt. )

CyberSex v Second life -  ... a pokud se vám z toho nepodaří dostat, tak to aspoň posuňte na novou "úroveň". (Když už něco dělat, tak pořádně, ne?) Pak o tom hodně publikujte. V této oblasti je zatím dost velká mezera. Budete mít za sebou výzkum. Budete slavní. 

K čemu dalšímu ještě můžete hledat zdroje?

  • gender swapping  (záměna pohlaví) ...  empirické výzkumy nepotvrdily, já mám od diplomky gender plné zuby a Emily je navíc kluk. To už všichni ví.
  • závislost na hraní ... téma jsem opustila asi v desíti po rozdupnutí gameboy.
  • online komunikace ... ty kecy znám.
... já jen tak na okraj, aby bylo jasno, proč dnešní soutěž odkazů vyhrál ten SEX. Drogy a rokenrol příště. 

Dnes nám přednášel ....

Doc. PhDr. David Šmahel, PhD, působí na Katedře psychologie a v Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny na Fakultě sociálních studií MU a je řešitelem grantu Světový projekt o internetu - Česká republika.

 Večerní zamyšlení úplně nakonec

Proč někdo čte live-blogging přímo na přednášce/akci, na které sedí "live" (já to taky VŽDYCKY dělám, když je možnost). Není to jako koukat do hlavy někomu, kdo sedí o pár lavic přede mnou? (= chachá, E. zas vůbec nechápe, o čem je řeč). Vyzkoumejte to někdo. Zčitelněte se/nás/mě/tento fenomén. Nemá to třeba psychologický background?

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

4 komentáře

Obrázek uživatele Peter Kahoun
Tak otřesnou přednášku jsem dlouho neviděl. Zvláštní, že přednášející na závěr nejevil žádné známky studu - někdo jiný by se po tomtéž takříkajíc nejraději propadl pod zem. Na druhou stranu, minule to prý bylo ještě horší -- jaké štěstí, že jsem se nemohl zúčastnit!
Obrázek uživatele Emily
5. 11. 2009

Musíte se bavit tématem. Vázat schopnost bavit se na přednášející je někdy riskantní.

Obrázek uživatele Peter Kahoun
Možná to bude znít trochu staromilsky, ale nechodím na přednášky se bavit. Vázat schopnost vzdělávat se na téma se mi (bohužel) nezdá uskutečnitelné.
Obrázek uživatele Peter Kahoun

  Vázat vzdělávání na téma? Mohla byste to více vysvětlit? Klidně se rozepište i v ostatních bodech. Rád si to přečtu. Ale nevím jestli pro vzdělání nebo pro zábavu. [Úprava: Byl jsem upozorněn na dvojznačnost - poslední věta opravdu není myšlena, že by mi Vaše myšlenky byly pro zábavu, to opravdu ne.]  

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback