Žluté oči vedou domů

Autor titulu: Markéta Pilátová

Žánr: současná lit.

Přebal knihy:

Popis knihy:

Knižní tip nám zaslala paní Pavla Kánská.

Jste-li pravidelnými čtenáři týdeníku Respekt, tak Vám nemusím autorku představovat, pracuje tam jako vedoucí zahraniční rubriky. Vystudovala katedru romanistiky a historie na FF UP v Olomouci, kde šest let pracovala jako odborná asistentka. Působila dva roky jako lektorka na katedře slavistiky ve španělské Granadě a dva roky učila česky potomky krajanů, kteří emigrovali z Československa do Brazílie. Tam zřejmě našla inspiraci příběhů čtyř žen, které žijí v divočině velkoměsta, chovají býky na pastvinách ohraničených džunglí a své kořeny se snaží najít v Čechách. Autorka zkoumá jak je důležité právě v dnešním globálním světě najít domov a někoho, kdo ho dokáže s námi sdílet.

Motto knihy:

"Nechci mít něco svého, dokud nenajdu místo, kde já a věci budeme k sobě patřit. A pořád si nejsem jistá, kde to je. Ale vím, jaké to tam je."

 

 

 

Úryvek z knihy:

Byl velmi noblesní. Velmi studený. Velmi záhadný. Hlavně to nebyl Brazilec. Nechtěl, abych seděla doma, nežárlil na mé kamarádky, neříkal, že když pletu, tak ho nevnímám, a nepotřeboval, abych poslouchala jeho žvanění od rána do večera. Nespal s jinými. Nechodil se opíjet s kumpány ….. Zase jsem v Sao Paulu. Zase si hlídám každé ohlédnutí. Nikomu se nedívám do očí, abych na sebe neupoutala pozornost. Lena říkávala: „V Paulu je to stejný jako na farmě, když se nějakýmu bejkovi nebo psovi podíváš do očí, je to výzva k boji, a v tý betonový spleti je to úplně stejný, oční kontakt v nějaký zapadlý uličce v Paulu, to je to nejhorší, co můžeš vyzkoušet.“ Kam jen to jde jezdím autem a žebravým dětem vždycky strčím do ruky bonbóny. Ty si aspoň můžou sníst a nemusejí je večer odevzdat svým břichatým matkám.…

Fotogalerie

Štítky: Read or Die
Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback