Známe nejlepší knihovny a knihovníky za rok 2018

16. 10. 2018
Říjen už tradičně patří v České republice udílení knihovnických cen. 9. října 2018 ministr v Zrcadlové kapli Klementina předány ocenění Ministerstva kultury ČR Knihovna roku 2018, Městská knihovna roku 2018 a Cena MARK, která je udělována za mimořádné tvůrčí aktivity pro knihovnice a knihovníky do 35 let. Kdo nakonec uspěl? To se dozvíte v našem článku.

 

Ocenění Knihovna roku 2018 uděluje Ministerstvo kultury České republiky. Jak uvádí web ipk.nkp.czsmyslem ocenění je vyjádření veřejného uznání knihovnám, jejich pracovníkům i obcím za úsilí o rozvoj knihovnických služeb a čtenářství. Kritéria pro hodnocení postihují šíři a rozmanitost práce knihoven i existenci nutných základních podmínek vytvářených samosprávou. 

V kategorii „základní knihovna“ se stala Místní knihovna Pavla Křížkovského z Holasovic z Moravskoslezského kraje. Cenu knihovna získala mimo jiné za “otevřený, bezbariérový prostor vytváří uživatelsky přívětivé, pozitivní a inspirující prostředí pro poskytování moderních knihovnických a informačních služeb.”
Knihovna roku 2018 má také kategorii informační počin v poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb. Tu letos získal Mgr. Roman Giebisch, PhD., předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR, za implementaci mezinárodního projektu Bookstart v českém prostředí s názvem S knížkou do života. Jak uvádí web projektu, knihovny se snaží o to, aby zapojily aktivní rodiče a seznamovaly společně s rodiči ty nejmenší čtenáře s knihou a nepřeberným množstvím příběhů (a informací) v ní.
Zvláštní ocenění v této kategorii získala Knihovna města Ostravy za dlouhodobou klubovou činnost.
Výsledky i s doplňujícími informacemi najdete tady.

Další cenou, která byla udělena, je Městská knihovna roku 2018. Už devátý ročník zorganizoval Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Záštitu převzal Svaz měst a obcí ČR.
Ocenění si nakonec z Prahy odvezli zástupci Regionální knihovny v Karviné. V letošním roce byla oceněna především za moderní prostředí a vynikající propagaci četby a čtenářství.
Jak uvádí oficiální tisková zpráva, soutěž měla dvě kola. V prvním byly knihovny hodnoceny metodou benchmarkingu. Celkem bylo porovnáváno 22 výkonových indikátorů, například počet nových přírůstků knihovního fondu, plocha knihovny pro veřejnost, počet registrovaných uživatelů, počet stanic připojených k internetu. Dvě nejlepší knihovny z každé velikostní kategorie postoupily do druhého kola. Odborná komise knihovny navštívila a na místě posuzovala především společenské a komunitní působení knihovny pro obyvatele města a úroveň prostředí knihovny, dále exteriér, interiér, technické vybavení, sociální zázemí apod.

Zvláštní ocenění získaly knihovny, které zvítězily v jednotlivých velikostních kategoriích měst:

Města 5 000 až 10 000 obyvatelMěstská knihovna Valašské KloboukyZlínský kraj
Města 10 001 až 20 000 obyvatelMěstská knihovna LounyÚstecký kraj
Města 20 001 až 40 000 obyvatelKnihovna Karla Dvořáčka ve VyškověJihomoravský kraj
Města nad 40 000 obyvatelRegionální knihovna KarvináMoravskoslezský kraj

Pokud bychom pro shrnutí letošních cen použili sportovní terminologii, tak Moravskoslezský kraj vyhrál na body. A redakce Inflow tímto všem oceněným knihovnám gratuluje.

Naše gratulace míří také směrem ke Kateřině Nekolové. Ta se totiž stala držitelkou Ceny MARK. Cílem tohoto projektu je podpořit a ocenit mimořádné tvůrčí aktivity mladých pracovníků/pracovnic knihoven, případně studentů/studentek oboru ve věku do 35 let a ocenit jejich konkrétní mimořádný přínos oboru v kalendářním roce.
Kateřina Nekolová jej podle oficiální vyjádření získala za systematické zaměření se na interkulturní knihovnické služby, komunitní role knihoven a znevýhodněné uživatele. Tato témata se snaží v knihovnách propagovat a prosazovat. Pořádá vzdělávací kurzy pro knihovníky a knihovnice, vyjíždí do jiných knihoven, kde o těchto tématech přednáší nebo o nich píše články do odborných periodik.

Zdroj fotografie: web Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě: https://www.svkos.cz/knihovna/mistni-knihovna-pavla-krizkovskeho-holasov...

Fotogalerie

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

0 komentářů

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback