Znáte ten pocit nestále probdělé noci?

17. 9. 2008

Připadá vám také, že někdy je myšlení, přemýšlení i zamýšlení se na obtíž? Neumazali byste raději polovinu svého mozku spolu s jeho starostmi, dedukcemi, pochybami, vzpomínkami či nápady? Nevoláte ve čtyři v noci zoufale: „Blahoslaveni chudí duchem![1]“ nebo alespoň: „No brain – no pain!“ když už vám hlava hrozí naprostým rozskočením se z toho všeho? A bylo to tak vždycky, už od těch dob, kdy jste začali samostatně uvažovat a formulovat myšlenky? Máte někdy pocit tragické bezvýchodnosti života a jindy zase nesnesitelné lehkosti bytí? Trápí vás, zda růže, kdyby se i jmenovala jinak, voněla by stejně? A doufáte, že až zestárnete (a podle konvencí tudíž zmoudříte) bude to lepší?

 

Špatná zpráva. Nebude. Možná jsem dnes naplněn skepsí proto, že jako homeopatické ingredience se mi v mysli ukládaly malinké zárodky trudomyslnosti – šílený globální meeting marketingových managerů mohutné nadnárodní společnosti, kde pracuji; příliš impresivní výstava „Mythos Germania“ o městě, které slíbil Speer vystavět Hitlerovi; samota v Berlíně, ve městě které pomalu, ale jistě nahrazuje v proslulosti a živočišnosti Prahu, když tato byla z téhož piedestalu sesadila Paříž.

 

Špatná zpráva. Nebude. Jedině že by sladká mlha bezstarostnosti přišla ruku v ruce se stařeckou senilitou. Ale ani to není nadějné – věk se obrací proti mně velmi pomstychtivě. Zatajuje mi věci jasné a zřejmé, a to zejména ty, na kterých stojí mé dennodenní bytí a za to mi vrací vzpomínky dávno zasuté a ztracené v nevědomí (a i tím mne znejišťuje: jsou to opravdu vzpomínky? nebo jen nejtajnější obavy, které byly tak neodbytné, že se časem smísily s realitou?) a kombinuje tytéž se současností ve směsku vpravdě neradostnou.

 

A tak očištěn neradostným slovopádem znovu uléhám, abych zkusil spát. A škodolibě vám vzkazuji: Špatná zpráva. Nebude. Je mi čtyřicet a nelepší se to…[1] Já vím, že v Bibli nejde o snížené IQ. Ale co chcete ve čtyři v noci?

Líbil se vám článek?
Stáhnout článek v PDF

6 komentářů

Obrázek uživatele sdlfjls

"Trápí vás, zda růže, kdyby se i jmenovala jinak, voněla by stejně?"

Ne, to mne netrápí. Jsem naopak nadšený, jak pregnantně a krásně vyslovila Julie základní předpoklad filosofického realismu, který jediný může být našim štítem v boji proti manipulaci médií, diktátu politické korektnosti a zneužívání sociálních věd k ideologickým účelům.

Obrázek uživatele dALLaSS

Ano, slova Velkého Barda jsou nesmrtelná a je jen škoda, že mu v našich školách není věnována větší pozornost. A ano, Eca jsem si vzal na cestu jako svou oblíbenou detektivku.

Obrázek uživatele Emily
17. 9. 2008

Mě osobně od tří let FAKT trápí, proč se sešit jmenuje zrovna SEŠIT a stůl STŮL. Kdo to sakra určil ?! Tyhle dvě slova mě žerou nejvíc.

Ale prý je to normální /říkal Piaget, že zhruba od 5 let/ a pak už napořád a opravdu už to nepřejde. Je to "kongitivní prozření" a plně ho nevyřeší (nezbaví nás ho) ani senilita ani bitka nominalistů z realitsty. :))) Jen na to můžete přestat myslet. Ale to by zas byla pěkná nuda, ne? Protože: mám-li volit mezi "nic" a "bolestí" - volím vždy bolest. ;)

Ale hezká sonda do duše člověka, který nemůže spát :)))))

Tak brou  

Obrázek uživatele dALLaSS

Děkuji, Emily. Krátce po vyklopení něčeho z toho, co se mi honilo hlavou jsem skutečně usnul. A tak jsem měl dobrou, ale krátkou noc. Kolik jich už bylo a kolik, doufám, ještě bude!

Obrázek uživatele sdlfjls

Tu noc mne trápilo, že Baruška, když si vytáhla z pusy dudlík, vyprávěla hodně nahlas celé příběhy v podivném jazyce slabik jako ea aa ueee. Hřálo mne vědomí, že u toho zároveň spí a že je umlčitelná strčením dudlíku do pusy. Velmi mne ležela na srdci otázka: přestane si konečně ten dudlík vytahovat z pusy a bude spát už tiše?

Jsem realista...

Obrázek uživatele Emily
18. 9. 2008

Tak to je fakt HODNĚ sladké.

Vy my vyrážíte už druhý den dech, Johne. (pozitivně).

Jsem dojatá. Jdu radši makat.

/ať si nekazím image :-))) /

Přidat komentář

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.

Přečtěte si také

Přihlášení Registrace
RSS Facebook Twitter YouTube
Zobrazit standardní verzi webu

Taky děláme

Feedback